زینوبه

فیناید

داروهای فیناید، فیناگرو و فینید برندهای ایرانی هستند که با قرص‌های خارجی مشابه خود مانند: پروسکار، فین پشیا، پروپشیا و فیناستراید که  در خارج از ایران تولید می‌شوند، تفاوت چندانی در کیفیت ندارند.

از پیشامدهایی که با افزایش سن در مردان به وجود می‌آید، بزرگ شدن غده‌ پروستات است که باعث می‌شود به مثانه فشار بیاورد و مشکلاتی را دردفع ادرار ‌به وجود آورد. فیناید در گذشته برای بار اول در جهت کاهش سطح دی‌هیدروتستوسترون درغده‌ ‍‍پروستات استفاد شده است. این قرص برای درمان بزرگ شدگی خوش‌خیم پروستات در سال 1990 با دوز 5 میلی‌گرم در روز مورد تأیید استفاده قرار گرفت. بعد از تحقیقات و آزمایشات گسترده به این نتیجه رسیدند که استفاده از قرص فیناید با دوز1 میلی‌گرم در روز باعث اثر گذاری مثبت در روند ریزش مو خواهد شد. سال 1998 انجمن پروپشیا این دارو را به عنوان اولین قرص مختص ریزش مو اعلام کرد.

داروی فیناید 5 (فیناستراید) یک قرص آنتی اندروژن است.

آنتی اندروژن چیست؟

آنتی اندروژن دریافت کننده‌ای است که به‌ وسیله متصل شدن به هورمون‌های آندروژنی دی‌هیدروتستوسترون و تستوسترون که در سیتوپلاسم فعال شده و بعد وارد هسته سلول می‌شوند. مهمترین و شناخته شده‌ترین آندروژن، همان هورمون‌های جنسی، تستوسترون است.

استفاده از داروی فیناید برای درمان هيپرپلازی، یا همان بزرگی خوش‌ خیم پروستات و ریزش مو در آقایان قابل مصرف است. داروی فیناید به شکل قرص روكش‌دار است که حاوی 1 و 5 ميلی گرم فیناستراید است.

موارد استفاده از فیناید (فیناستراید)

  • سرطان پروستات
  • آلوپسی آندروژنتيک درمردان (طاسی با الگوی مردانه)
  • هيرسوتيسم
  • هيپرپلازی خوش‌ خیم پروستات

فیناید یکی از داروهای جلوگیری از ریزش مو

داروی فیناید باعث می‌شود هورمون تستوسترون به دی‌هیدروتستوسترون تبدیل شده و بعد از طریق همین قرص کنترل شود و سپس از زیاد شدن هورمون دی‌هیدروتستوسترون جلوگیری کند. این هورمون تاثیر مخربی بر روی ریشه های موهای سر دارد و باعث کم شدن موها می‌شود.

بیماری‌های پروستات

به طور کلی 3 نوع بیماری غده پروستات وجود دارد.

  1. هایپرپلازی
  2. پروستاتیت
  3. سرطان پروستات

“هایپرپلازی” خوش ‌خیم پروستات یا همان بزرگی خوش‌ خیم پروستات(وقتی راه مجرای ادرار مسدود می‌شود، سلول‌های پروستات کم کم زیاد می‌شوند به مثانه فشار می‌آورند، در نهایت عضله‌های مثانه توانایی خروج ادرار از راه باریک شده را ندارند، پس ادرار در مثانه می‌ماند و به طور کامل تخلیه نمی‌شود.)

پروستاتیت (التهاب پروستات) که از طریق عفونت میکروبی به وجود می‌آید.

سرطان پروستات که یک بیماری بدخیم شناخته شده است.

فواید استفاده از فیناید

رشد دوباره مو، حفظ مو، کاهش سرعت ریزش مو و درمان آلوپسی از فواید استفاده از فیناید است. دوز توصیه شده توسط پزشک معالج برای درمان ریزش مو یک بار در روز  1 میلی گرم است و برای درمان حداقل 3 ماه یا بیشتر لازم است.

استفاده نکردن از این قرص دوباره بعد از گذشت 1 سال باعث ریزش مجدد مو می‌شود. برای درمان عارضه‌های هایپرپلازی دوز توصیه شده 5 میلی گرم در روز است.

شایع‌ترین عارضه‌های جانبی

هر دارویی به نسبت اثرات خوب آن، می‌تواند دارای عوارضی هم باشد و ممکن است حتی هیچ‌کدام از این مشکلات در فرد دیده نشود. کاهش میل جنسی، بزرگ شدن پستان‌ها، حساسیت در ناحیه‌ پستان، درد بیضه‌ها، کاهش فشار خون، ضعف، سر درد، جوش های پوستی، بی‌خوابی و سختی تنفس…

قرص فیناید را می‌توان همراه غذا یا بدون غذا مصرف کرد. در صورت بروز هرگونه عوارضی یا حساسیتی در مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

برای جلوگیری از فراموشی قرص فیناید، بهتر است با روش زینوبه آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.