زینوبه

قبل از بحث در مورد کم شنوایی، برای درک بهتر مطالب این مقاله ابتدا لازم است بدانیم فرآیند شنوایی چگونه است. امواج صوت از طریق مولکولهای هوا باعث ایجاد ارتعاشاتی می‌شوند که با رسیدن به گوش و لرزاندن پرده صماخ، سیگنالهای الکتریکی را به مغز می‌فرستد؛ و مغز با دریافت این اطلاعات و تفسیر آنها فرآیند شنوایی را به اتمام می‌رساند. بنابراین اگر عصب حسی در گوش وجود نداشته باشد، امکان انتقال صدا و دریافت اطلاعات ممکن نیست.

علل کم شنوایی

علل انواع کم شنوایی آسیب رسیدن به بخشی از گوش است. اگرچه مانند کاهش بینایی در بیشتر مواقع افراد با بالا رفتن سن دچار کم شنوایی می‌شوند؛ اما کم شنوایی یا ناشنوایی مشکلی است که افراد در هر سنی ممکن است به آن دچار شوند. نحوه و سبک زندگی می‌تواند تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کند. از میان افراد کسانی که به صورت ارثی دارای این مشکل هستند و همچنین کسانی که در معرض صداهای بلند قرار دارند و سیگار می‌کشند بیشتر از دیگران مستعد کم شنوایی هستند. از مهمترین دلایلی که منجر به کاهش شنوایی می‌شود، می‌توان به این موارد اشاره کرد: سر و صدای بلند و قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، مثل کنسرتها. اگر این کار تکرار شود باعث آسیب دائمی به گوش است. همچنین شغلهایی که در معرض صداهای بلند هستند، تهدیدی برای شنوایی افراد به حساب می‌آیند. اگر روش زندگیتان به گونه‌ای است که ترکیبی از کارهای پر سروصدا را نجام می‌دهید، شنوایی شما آسیب می‌بیند. کارهایی از قبیل موسیقی بلند در محیط باشگاه، استفاده از ماشین چمن زنی بدون محافظ گوش، پایین دادن شیشه ماشین و گوش دادن به موزیک با صدای بلند همگی تهدیدی برای شنوایی محسوب می‌شوند. دیگر دلایل مانند تومور، فشار بیش از حد در پرده گوش، ضربه، دیابت، بیماریهای قلبی و کلسترول بالا، داروها، عفونت، جرم و چرک گوش، از دست دادن ناگهانی شنوایی، همگی از عوامل افت شنوایی هستند.

کاهش شنوایی

مهم‌ترین عوامل جلوگیری از کم شنوایی

در میان دلایل بالا که منجر به کم شنوایی می‌شود، چند عامل از همه مهم‌تر هستند و در صورت رعایت چند دستورالعمل، به راحتی می‌توان از بروز کم شنوایی جلوگیری کرد. یکی از این عوامل بیماریها هستند. بیماریهایی مانند دیابت، بیماریهای قلبی و کلیوی، به واسطه مصرف داروهایی که خاص این بیماریها هستند، افراد دچار کم شنوایی می‌شوند. دیابت می‌تواند به اعصاب و عروق خونی در گوش داخلی آسیب برساند. افرادی که دیابت دارند با کنترل دقیق قند خونشان می‌توانند از این مشکل پیشگیری کنند. در خصوص داروها نیز حدود 200 نوع دارو وجود دارند که می‌توانند منجر به کم شنوایی شوند. اما مهمترین آنها در یک دسته‌بندی کلی به شرح زیر هستند:

1) مسکن‌ها مانند: ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک. متخصصان مدتهاست معتقدند که مصرف دوز بالای این داروها شنوایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف دوز پایین آنها هم اگر به صورت مداوم باشد، اثرات مخربی دارد.

2) آنتی‌بیوتیک‌ها: داروهای مخصوص آنفلوآنزا، درمان برونشیت و عفونت سینوس‌ها که اشتباهاً برای از بین بردن میکروب تجویز می‌شود، می‌توانند مضر باشند. داروهایی از دسته «میسین‌»ها مثل اریترومیسین، جنتامیسین، نکومیسین و نئومیسین نیز عوارض مخرب دارند.

3) داروهای ضد افسردگی مثل پروزاک، سلاکس و پاکسیل می‌توانند با صدا دادن گوش رابطه مستقیم داشته باشند. کافئین، الکل و نیکوتین نیز این مشکل را چند برابر می‌کند.

درمان کم شنوایی

طبق تحقیقات صورت گرفته در حوزه درمان کم شنوایی، تا کنون دارویی برای درمان این مشکل معرفی نشده و دانشمندان این علم در مرحله آزمون و خطا بر روی داروهایی هستند که ممکن است برای درمان این عارضه موثر باشند، که هنوز به نتیجه مشخص و قطعی نرسیده‌اند. اما راهکارهایی برای پیشگیری از کم شنوایی معرفی شده که در این مقاله به صورت خلاصه به آنها اشاره می‌شود. ‌ مصرف برخی ویتامین‌ها و قرص‌های مکمل غذایی، تا حد زیادی می‌تواند به بهبود کم شنوایی کمک کند. در مورد افرادی که بر اثر بیماری‌هایی مثل دیابت، بیماری قلبی یا کلیوی، زیاد به دکتر مراجعه می‌کنند؛ باید دقت کنند و مطمئن باشند که پزشک دقیقا می‌داند چه داروهایی برای آنها تجویز می‌کند. باید مراقب تداخلات دارویی باشید و اگر پزشکتان را عوض کردید؛ پزشک جدید باید از داروهای قبلی که شما مصرف کرده‌اید مطلع شود. در مورد عوارض جانبی داروها سوال بپرسید و تحقیق کنید. با علائم اولیه کم شنوایی که صدا دادن یا زنگ زدن گوش است آشنا شوید. پس از آن علایم دیگری مانند درد گوش و سرگیجه بروز می‌کنند. با شناسایی این علائم، میتوانید از پیشرفت آن و رسیدن آسیب جدی به گوش جلوگیری کنید. چه راهی برای جلوگیری از فراموش نکردن مصرف مکمل‌ها و داروها وجود دارد؟ طبق مطالبی که در بالا بیان شد، داروی مشخصی برای درمان کم شنوایی وجود ندارد، اما مکملها و داروهای دیگری هستند که به جلوگیری از کم شنوایی یا بهبود تقریبی کمک می‌کنند. بیشتر اوقات افراد به دلیل کهولت سن و یا افراد جوانتر به دلیل مشغله‌های زیاد، مصرف مکمل‌ها و قرصها را سر ساعت مشخص شده فراموش می‌کنند. راه پیشنهادی ما برای این افراد استفاده از جعبه قرص هوشمند است. یکی از این محصولات که به دلیل ویژگی‌هایی مثل قابل حمل بودن، داشتن آلارم نوری، صورتی و تصویری، داشتن ظرف‌های قابل تفکیک با درب‌های جداگانه برای نگهداری دارو، جنس بدنه با کیفیت بالا و کاملاً بهداشتی و قابلیت شستشو کارایی بالایی دارد، «جعبه قرص هوشمند زینوبه» است. این جعبه قابل تنظیم برای کل دوره مصرف داروی شماست و تا زمانی که خودتان تنظیمات را تغییر ندهید، همچنان ماندگار خواهد بود. این دستگاه با اسامی دیگری مثل یادآور دارو یا یادآور دیجیتالی دارو شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.